Az Északír labdarúgókupa vagy Északír kupa (hivatalos nevén: Irish Cup) a legrangosabb nemzeti labdarúgókupa Észak-Írországban, amelyet először 1881-ben rendeztek meg. A legsikeresebb klub az Linfield FC, amely eddig 42 alkalommal hódította el a trófeát.

Az Északír kupa az ország második legrangosabb labdarúgó versenykiírása, az Északír bajnokság után. A kupa győztese jogán Észak-Írország csapatot indíthat az Európa ligában.

**Észak-Ír Kupa**

Az Észak-Ír Kupa az északír labdarúgás legrangosabb kupasorozata. A kupát 1880-ban alapították, és azóta minden évben megrendezik. A kupát a Belfast United nyerte el a legtöbbször, összesen 20 alkalommal.

A kupa formátuma az évek során többször is változott. Jelenleg a kupa egy kieséses rendszerű versenysorozat, amelyben minden körben két csapat játszik egymással. A mérkőzések egyetlen mérkőzésen dőlnek el, és ha a rendes játékidő döntetlennel zárul, akkor hosszabbítás következik, majd ha a hosszabbítás is döntetlen, akkor büntetőpárbajra kerül sor.

A kupa döntőjét minden évben a Belfast stadionjában rendezik. A kupa győztese kvalifikálja magát az Európa-konferencialigára.

Az Észak-Ír Kupában az összes északír labdarúgóklub részt vehet, függetlenül attól, hogy melyik bajnokságban szerepelnek. A kupa ezért lehetőséget ad a kisebb kluboknak is arra, hogy megmutassák magukat, és akár a legnagyobb klubokat is legyőzzék.