Görhoki - Európa-bajnokság

A **Görhoki Európa-bajnokság** a Nemzetközi Görhoki Szövetség (IIHF) által szervezett két évente megrendezésre kerülő nemzetközi jégkorongtorna. A tornán Európa férfi és női válogatottjai vesznek részt. A torna győztese elnyeri az Európa-bajnoki címet.

**Története**

Az első Görhoki Európa-bajnokságot 1910-ben rendezték Svájcban. A tornán négy csapat vett részt: Svájc, Franciaország, Németország és Nagy-Britannia. A tornát Svájc nyerte.

**Formátum**

A Görhoki Európa-bajnokság formátuma az évek során többször is változott. A jelenlegi formátum szerint a torna két csoportban zajlik, mindegyik csoportban nyolc csapattal. A csoportok első négy helyezettje jut tovább az egyenes kieséses szakaszba, ahol a nyolcaddöntőben, negyeddöntőben, elődöntőben és döntőben küzdenek meg a bajnoki címért.

**Győztesek**

A Görhoki Európa-bajnokság legeredményesebb csapata Oroszország, amely 27 alkalommal nyerte el a címet. Második helyen Finnország áll 10 győzelemmel, harmadik helyen pedig Csehország 7 győzelemmel.

**Jelentősége**

A Görhoki Európa-bajnokság az egyik legrangosabb nemzetközi jégkorongtorna. A torna győztese elnyeri az Európa-bajnoki címet, amely a jégkorong egyik legnagyobb elismerése. A torna emellett fontos felkészülési lehetőség a jégkorongozók számára a világbajnokságra és az olimpiai játékokra.